• سایت رهبری
 • سایت ریاست جمهوری
 • پایگاه اطلاع رسانی دولت
 • ساعت : ۹:۶:۵۰
 • تاريخ :
   ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ 
 • کد خبر : ۱۰۳۹۰۱
نشست مشترك مدیركل دفترتوسعه فعالیت های كشاورزی زنان روستایی و عشایری با مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی كشور
در این نشست حوزه های همکاری دفترتوسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور مورد بحث وبررسی قرار گرفت

به گزارش روابط عمومی دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری به نقل از پایگاه اطلاعرسانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشوربا حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه و معاونین ایشان ،روسای بخش های پژوهشی وشماری از مدیران با خانم بنی هاشم مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان و مدیرکل دفترتوسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری ، در روز چهارشنبه تاریخ 10 بهمن ماه جاری در حوزه ریاست  موسسه تحقیقات علوم دامی برگزار شد.

در این نشست حوزه های همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با دفترتوسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری مورد بحث وبررسی قرار گرفت وپیش نویس تفاهم نامه ایی  در اختیار مدیرکل این دفترقرار گرفت.

در این جلسه دکتراسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن سخنانی اظهار داشت :زمینه های همکاری زیادی با دفتر زنان روستایی و عشایری در موسسه وجود دارد، در زابل روی گاو سیستانی کار شده که این پروژه ها ارتباط مستقیم با دامداران دارد واگر در مورد تغذیه وآب بتوانیم راهکارهایی بیابیم کار بسیار ارزشمندی خواهد بود.

ایشان افزود:بخش هایی از پژوهش ها  به دانش فنی تبدیل شده  و ورود دانش فنی به بازار وجامعه روستایی نیاز به زمینه ها و همکاری هایی دارد   ودر این راستا با فعالیت کارگروهی متشکل ازهمکاران موسسه ودفتر شما می توانیم به این مهم دست یابیم.

دکتر اسماعیل خانیان با اشاره به طرح گاو سیستانی که در زابل انجام شده یادآور شد :اگر بتوانیم در مورد تغذیه و وآب  مورد استفاده  این دام ها با همکاری زنان روستایی آن مناطق راهکاری پیدا کنیم بسیار تاثیر گذار خواهد بود ، کارشناسان ما می توانند با همکاری شما در این راستا جلساتی با زنان روستایی داشته باشند .

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشوردر ادامه به اصلاح نژاد گروهی در طرح گوسفند نژاد سنجابی دراستان کرمانشاه اشاره کرد وافزود :در این راستا اگر زنان روستایی با همکاری شما توجیه شوند که این طرح می تواند در اقتصاد خانوده نقش مهمی داشته باشد ،گام بلندی در موفقیت اینگونه طرح ها بر خواهیم داشت.

در این نشست دکتر بنابازی معاون پژوهشی موسسه با بیان پیشینه وتاریخچه موسسه ، به معرفی بخش های پژوهشی پرداخت وافزود:با توجه به ورود دیدگا ههای جدید توسعه ایی وترویجی به موسسه های پژوهشی ،فعالیت ها ومحورهای پژوهشی ما نیز در این راستا تغییر کرده  واکنون ذینفعان موسسه فقط بخش های دانشگاهی نیستند و دامدار وعشایر خرده پا نیز در این گروه هستند ودر این راستا بانوان روستایی وعشایری نیز در فعالیت های دامپروری   مدیریت بهتری دارند که با همکاری دفتر شما می توان به این مهم دست یافت.

ایشان در ادامه به پروژهای مختلفی که دامداران در آنها نقش اساسی دارند اشاره کرد وافزود:پروژه گوسفند نژاد سنجابی در کرمانشاه، پروژه بز رایینی در کرمان که در مورد پشم وکرک این نوع بز بررسی هایی با همکاری ایکاردا انجام دادیم که مخاطبان آن بانوان هستند .

دکتر بنا بازی با اشاره به فعالیت مراکز علوم دامی در 26 استان کشورو وجود محققین معین در این استان ها ، افزود:تهیه محتوای آموزش برای زنان روستایی می تواند از سوی  محققین معین انجام شودوتولید اپلیکیشین نیز در دستور کار ما قرار دارد. 

در ادامه نشست خانم بنی هاشم مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان و مدیرکل دفترتوسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری ضمن ابراز خرسندی از این دیدار در مورد این دفتر توضیحاتی ارائه داد وافزود: دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد كشاورزي در سال1372 در راستاي سياست هاي توسعه ظرفیت های اقتصادی ، اجتماعي، گسترش فعالیت های آموزشي  ترويجي و فرصت هاي شغلي ايجاد شد.

تنظيم برنامه هاي توسعه روستايي و کشاورزی، با رویکرد توسعه توانمندي هاي زنان روستایی و عشایری بر روند فقرزدايي، تامين امنيت غذايي خانوار روستايي، ايجاد اشتغال و پايداري زندگي در مناطق روستايي كشور تاثير بسزايي دارد.

ایشان افزود: توان افزایی زنان روستایی وعشایری برای ایفای نقش موثر تر در بخش کشاورزی وبهبود معیشت خانوار روستایی ، افزايش ميزان دسترسي زنان روستایي به منابع آب، زمين، سرمايه، تسهيلات، اعتبارات، خدمات آموزشی، ترويجي و پژوهشی ، ارتقای سطح دانش، بینش و مهارت زنان و دختران روستایی جهت افزايش و بهبود توليدات بخش كشاورزي ، افزايش آگاهي، ايجاد روحيه خودباوري و تقویت روحيه مشاركتي زنان و دختران روستايي و عشايری ، افزایش ضریب امنیت و سلامت غذایی خانواراز جمله اهداف این دفتر است.

وی در خصوص رویکردهای دفتر در حوزه زنان روستایی وعشایری به توانمندسازی و توسعه ظرفیت های اقتصادی- اجتماعی ، نهادسازی و حمایت از ایجاد تشکل های اقتصادی- اجتماعی ، توسعه اشتغال وکارافرینی زنان روستایی وعشایری اشاره کرد.

خانم بنی هاشم در خصوص برخی طرح های انجام شده در این دفتر افزود: پروژه انتخاب، آموزش و سازماندهی زنـان تسهیلگـر توسعه روستایی برای فعال شدن و توانمندی زنان  که این پروژه در روستاها اجرا شد که در این طرح 14 هزار تسهیل گر روستایی مشارکت داشتند .

تسهیل گر یک فرد بومی است که از مقبولیت اجتماعی بر خوردار است وبسیاری فعالیت ها از طریق این فرد انجام می شود.

ایشان صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی را با هدف دسترسی آسان زنان روستایی به منابع مالی برای ایجاد و گسترش مشاغل خانگی در بخش کشاورزی  را از دیگر طرح های این دفتر نامید.

وافزود: 3هزار صندوق اعتبارات خرد داریم وهزار صندوق امسال به آن افزوده می شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان تصریح کرد:دفتر ما به دنبال فعالیت های کشاورزی نیز بود وچند پروژه زیر بنایی در این زمینه داریم. طرح نوغانداری وتوسعه توتستانها با مشارکت زنان روستایی که از سال 1393 با همکاری معاونت امو دام  وارد این حوزه شدیم  و این فعالیت ادامه دارد.

مدیریت ضایعات کشاورزی و تولید محصول سالم از دیگر طرح های دفترتوسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری است که هدف آن توسعه و ترویج و مصرف محصول سالم است.

خانم بنی هاشم در ادامه افزود: امسال طرحی را با معاونت امور دام آغاز کردیم  به نام پرورش مرغ بومی ، این طرح در استان سیستان وبلوچستان در مورد نژاد خزک انجام خواهد شد ایجاد فرهنگ زیست محیطی و توجه به اصل خودگردانی در طبیعت و چرخه های طبیعی از اهداف این طرح است.

مدیرکل دفترتوسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری با اعلام آمادگی برای همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی از ایجاد زمینه های این همکاری در زمینه های گوناگون مانند زنبور عسل وبلدرچین  ودیگر طرح ها ابراز خرسندی کرد.

در ادامه هریک از روسای بخش های پژوهشی در خصوص طرح های انجام شده در بخش ها ی تحقیقاتی  توضیحاتی ارائه دادند ودر خصوص امکان همکاری مشترک با دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری اعلام آمادگی کردند.

 

روابط عمومی دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری

امتیاز :  ۱/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  5.7.4.0
  V5.7.4.0