• سایت رهبری
 • سایت ریاست جمهوری
 • پایگاه اطلاع رسانی دولت
 • ساعت : ۱۴:۲:۹
 • تاريخ :
   ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ 
 • کد خبر : ۱۰۳۸۰۵
خانم بنی هاشم: در برنامه ششم توسعه كشور فرصت‌های خوبی برای زنان ایجاد شده است

به نقل از پیاگاه اطلاعرسانی موسسه آموزش و ترویج، نشستی با حضور نایب رییس کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی، رئیس و مدیران سازمان امور عشایر ایران، اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های زنان روستایی و عشایری موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در 16 دی ماه سال جاری در سازمان امور عشایر ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امور عشایر ایران، نایب رییس کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی در این نشست با تاکید  بر برگزاری جلساتی با وزارت صنایع، معدن و تجارت در رابطه با برگزاری نمایشگاه در خارج از کشور، گفت: زنان روستایی و عشایری برای فراکسیون زنان مجلس اهمیت زیادی دارند، بهتر است فقط به خود عشایر تأکید نداشته باشیم، ما روستاهایی داریم که عشایر در آنجا ساکن هستند و خواهش من این است که کلمه روستایی را نیز در کنار کلمه عشایر تکرار کنید.

معصومه آقاپور علیشاهی افزود: طرح‌‌هایی که در آن کلمه روستایی باشد و به صحن علنی مجلس بیاید، امکان تصویب آن خیلی بالا میرود و همچنین از محل سرمایههای اجتماعی وزارت نفت هم می‌‌توانیم برای عشایر کمک بگیریم. وی در رابطه با مدارس عشایری نیز گفت: از کسانی که به عنوان خیرین مدرسه ساز هستند، بخواهید برای مدارس عشایری تجهیزات تامین کنند.

 در بخش دیگری از نشست، مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های زنان روستایی و عشایری موسسه آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: ما وقتی می‌خواهیم برای زنان روستایی و عشایری برنامه بدهیم، معمولاً مقاومت وجود دارد اما خوشبختانه در برنامه ششم برای زنان فرصتی پیش آمده و باعث شده تحول و تحرکی در همه دستگاه‌ها ایجاد شود.

فروغ‌السادات بنی هاشم در ادامه افزود: ما از سال 1372 تشکیلات زنان روستایی و عشایری را در وزارتخانه داریم، ولی همیشه از اینجا و آنجا بودجه میگیریم یعنی یک بار شورای عالی عشایر بودجه می دهد و یک بار هم از اعتبارات آموزشی استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: اما در سال 95 اتفاق خوبی افتاد و ردیف بودجه‌ای در قانون بودجه به عنوان ردیف آموزش زنان روستایی دیده شد که خوشبختانه امسال مجوز دادند که برای زنان عشایری هم مصرف شود و نمایندگان نیز از آن حمایت کردند و در کمیسیون آموزش مجلس هم تصویب شد.  در سال 95 این بودجه سه میلیارد تومان بود و برای سال 98 پنج میلیارد تومان است که برای زنان روستایی و عشایری درنظر گرفته شده است.

ایشان با بیان اینکه قانون بهبود فضای کسب و کار نتایج ارزشمندی برای زنان روستایی و عشایری داشته، اظهار داشت: این قانون کلیه استاندارها و شهرداری‌ها را موظف کرده برای توزیع مشاغل خانگی، بازارهای وطنی ایجاد کنند. البته تا کنون اتفاقی نیفتاده است.

مهندس بنی هاشم در ادامه با اشاره به قانون حمایت از اشتغال روستاییان ‏و عشایر گفت: متاسفانه دستورالعمل‎‎های این قانون سنگین و سخت است ‏و به هیچ وجه روستاییان و عشایر نمی‌توانند از آن بهره‌ای ببرند.‏


امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  5.7.4.0
  V5.7.4.0